Lavanta yetiştiriciliği yüksek getiri sağlar. Sertifikalı toptan lavanta fidesi alın.
05326717688
10 soruda Ziraat Bankası Lavanta Kredisi ve Lavanta Yetiştiriciliği

10 soruda Ziraat Bankası Lavanta Kredisi ve Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta yetiştiriciliğinde ve Ziraat Bankasının lavanta kredisi var mı çok sorulmaktadır. Lavanta ekimi son yıllarda oldukça rağbet görmeye başladı. Devletimiz bu ilgiyi desteklemek için Ziraat Bankası eliyle tıbbi aromatik bitkiler yatırım kredisi vermeye başladı. Bu yazıda genel anlamda lavanta yetiştiriciliği, lavanta yetiştirmek karlı mı, lavanta para kazandırır mı, ziraat bankasından lavanta kredisini nasıl alabilirsiniz sorularına yanıt vereceğiz.

Lavanta Yetiştiriciliği ve Ziraat bankası Yatırım Kredisi

Ziraat bankası Lavanta Kredisi

Lavanta ekmek istiyorum ancak hiçbir şey bilmiyorum diyorsanız bu yazı size göre. 10 soruda lavanta yetiştiriciliği ve tıbbi aromatik bitkiler ziraat kredisi başlıyoruz.

Soru 1: Lavanta ekmek karlı mı?

Evet lavanta ekmek günümüz şartlarında gelir getiricidir. Susuz, gübresiz, bakımsız bir çöl bitkisidir. Bir ekildiğinde 30 sene ürün vermektedir. Kıraç topraklara ekilir. Taşlı, kireçli yerlerde yetişmesi daha iyidir. Bu şekilde toprağınız varsa hiç beklemeyin. Lavanta ekerek kazanın.

Türkiye'de lavanta nerede yetişir

Soru 2: Ülkemizde lavanta nerede yetişir

En çok sorulan sorulardan biri, bizim burada lavanta yetişir mi dir. Doğu Karadeniz hariç, Türkiye’nin her yerinde lavanta yetişir. Edirne’den Kars’a, Çanakkale’den Ağrı’ya, Diyarbakır’dan Samsun’a her yerde yetişir. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, lavanta yetiştirebilirsiniz.

Lavanta'yı kime satacağız, alıcısı var mı, alım garantisi veriyor musunuz?

Soru 3: Lavanta’yı kime satacağız, alıcısı var mı, alım garantisi veriyor musunuz?

Lavanta fidesini bizden alan herkesin lavanta yağını satın alıyoruz. Sözleşme yaparak fide ve ekimi biz yapıyoruz Lavanta yağını çıkardıktan sonra, biz satın alıyoruz. Ektiğimiz lavantaya alım garantisi veriyoruz.

Soru 4: Lavanta yetiştiriciliğinde lavanta türü, fidesi ve ekimi neden önemli?

Lavanta ekmek isteyenlerin MUTLAKA bilmesi gereken üç nokta var. Lavanta fidesi türü, fide sağlığı ve ekim metotları. Lavanta konusunda yanlış bilgi çok fazladır. Bu nedenle üreticilerin bilmesi gereken konuları yazmak istiyorum. Toptan lavanta fidesi satılır. Alım garantisi veriyoruz yazısını okuyabilirsiniz.

Kredi çekebilmek için lavanta fidelerinin SERTİFİKALI olması gerekir. Fidelerimiz sertifikalıdır.

Kredi çekebilmek için lavanta fidelerinin SERTİFİKALI olması gerekir. Fidelerimiz sertifikalıdır.

Lavanta türü: Sevtapolis Angustifolia olacak. Bu yağlık olan türdür. Para kazandıran tür budur. Isparta, Burdur, Denizli taraflarında ekilen tür İntermedia’dır. Sadece görsellik için tercih edilir. Para kazandırmaz. Yağı sanayide kullanılmaz. Kafur oranı yani zehir oranı yüksektir. Ekenlerin şikayet ettiği türdür.

Fide sağlığı: Lavanta fidesi, çelikten olmalı, kesinlikle tohumdan olmamalıdır. Tohumdan yapıldığında 3. yıl yağ kalitesini bozar. Boşu boşuna ekersiniz. Doğru lavanta türü ve fidesi için bizi aramanız gerekir. Toptan Lavanta Fidesi Fiyatları Kaç Lira? yazısını okuyabilirsiniz.

Fide ekim teknikleri önemlidir. Fide sağlıklı olmalı, topraktan çıktıktan sonra köklerine su verilmeli. 24 saat içinde ekilmelidir. Rüzgarda ve açıkta beklerse kuruma yapar. Zayiat fazla olur. Lavantayı ekmeden önce belirli oranda köklerinden ve üstünden kesilmelidir. 20 cm derinliğinde ekim yapılmalı ve kökleri dışarı çıkmayacak şekilde güzelce bastırılmalıdır.

10 dönüm lavanta’dan ne kazanabilirim.

Soru 5 : 10 dönüm lavanta’dan ne kazanabilirim.

5 yıllık getiriyi hesaplayalım. Lavanta ilk yıl gelişime devam ettiği için az çiçek verir.

1. Yıl ürün vermez. Lavanta gelişimine devam eder.
2. Yıl dönüme ortalama 3 litre yağ verir. 10 dönümden 30 litre
3. Yılda dönüme ortalama 10 litre yağ verir. 10 dönümden 100 litre
4. Yılda dönüme ortalama 10 litre yağ verir 10 dönümde 100 litre
5. Yılda dönüme ortalama 10 litre yağ verir. 10 dönümde 100 litre

Bu şekilde 30 yıl ürün alabilirsiniz

 1. yıl sonunda elinizde toplam 1 dönümden 33 litre yağınız olur. 5 Yıl sonunda 10 dönümden toplam 330 litre yağ elde edersiniz. Günümüzde 1 litresi 1500TL den alıcı bulmaktadır. 5. yıl sonunda Yağ geliriniz 495.000 TL olacaktır.

Lavanta yağı yanında, lavanta suyu, lavanta balı gelir getirmektedir.

1 dönüm lavanta fide ve ekim maliyeti nedir

Soru 6 : 1 dönüm lavanta fide ve ekim maliyeti nedir

1 dönüme 2000 lavanta fidesi dikilir. Daha fazla ekilmesini önermiyoruz. Yazın güneş isteyen bitki olduğu için 360 derece güneş ister. Fide tanesi 3 TL ‘den x 2000 fide = 6.000TL olmaktadır. Ekim için dönüm başı 300TL ekim masrafı almaktayız. Toptan lavanta fidesi satılır. Alım garantisi veriyoruz.

Soru 7: Ziraat Bankası Lavanta Fidesi için kredi vermekte midir?

Evet üst limit 500.000 liraya kadar %0 faiz ile kredi vermektedir. 5 yıl geri ödemeli, her yıl % 20 si ödenmektedir.

Soru 8: Ziraat Bankası lavanta’ya neden kredi vermektedir

Lavanta ülkemiz için stratejik bir üründür. Susuz ve gübresi olması oldukça önemlidir. İklim krizinin yaşandığı, suya olan ihtiyacın üst seviyeye çıkması ve lavantanın su istememesi önemlidir. Ayrıca, gübre attılmaması nedeni ile toprağın dinlenmesi ve ağır metallerden arınması önemlidir. Lavanta yağının endüstiyel ürün olması ve %85 ithal edilmesi nedeni ile devletimiz lavanta yetiştiriciliğini teşvik kapsamına almıştır. Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye, Fransa ve Bulgarisran’ı geçerek Dünya’da 1. sıraya yerleşerek lavanta yağı üreticisi olması beklenmektedir.

Soru 9: Ziraat Bankası hangi evrakları istemektedir

Öncelikle Çiftçi Kayıt Belgesi ( ÇKS ) istemektedir. Ziraat Odası ve İlçe Tarımdan kolayca temin edilmektedir. Tarlanın size ait olduğu ya da kiralandığını gösteren belgeyi ister. Proforma fatura isteyecek. Bu faturayı size biz vereceğiz. Sonra gerçek fatura talep edecek. Onu da biz size ileteceğiz. Krediyi bizim firmamızın hesabına yatıracak ve biz de fide ve ekim mastaflarını karşılayacağız. Gerekli evraklara bakabilirsiniz.

Soru 10: Ziraat Bankasına gittim. Böyle bir kredi olmadığını söylediler. Ne yapmalıyım?

Konunun en önemli kısmına geldik. Lavanta yetiştiriciliği için Ziraat Bankasının kredi verdiğini bankada çalışan memurlar bile bilmemektedir. Aşağıda gördüğünüz kodu söyleyerek kredi türünü bulmaktadırlar. İlgili memura aşağıdaki resmi gösterebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak hakkınızı aradığınızda bu krediyi yüzlerce lavanta üreticisi gibi siz de alabilirsiniz. Çocuklarınıza, torunlarınıza miras bırakabileceğiniz lavanta tarlasını bu şekilde cebinizden para çıkmadan kurabilirsiniz.

Sormak istediğiniz soru olursa bize yazın size hemen dönüş yapalım

Mustafa Bey +90 532 381 69 59

BELGELERİMİZ

 

Küçük Rica: Paylaşır mısınız?
3 thoughts on “10 soruda Ziraat Bankası Lavanta Kredisi ve Lavanta Yetiştiriciliği
 1. 50 Dönüm Lavanta Eksem Ne Kadar Kazanırım?

  […] 10 soruda Ziraat Bankası Lavanta Kredisi ve Lavanta Yetiştiriciliği […]

  Aralık 3, 2022 Reply
 2. Alım garantili toptan lavanta fidesi satılır | Lavanta Türkiye

  […] 10 soruda Ziraat Bankası Lavanta Kredisi ve Lavanta Yetiştiriciliği yazısını okuyabilirsiniz. […]

  Aralık 26, 2022 Reply
 3. Tuncay Akın

  IYİ günler
  10 dönüm yer için maliyet ne olur fide dikimi dahil yer mersin 4 km dışarı
  Kredi çıkmadığını duydum doğru mu acaba

  Mart 5, 2023 Reply
Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.