Lavanta yetiştiriciliği yüksek getiri sağlar. Sertifikalı toptan lavanta fidesi alın.
05326717688
Lavanta Çayının Faydaları Neler? Lavanta Çayı Nasıl Yapılır

Lavanta Çayının Faydaları Neler? Lavanta Çayı Nasıl Yapılır

Tatlı, hoş kokulu ve aşırı yatıştırıcı özelliğe sahip olan lavanta çiçeği, dünyanın en güzel kokularından biridir. Lavantayı derin derin soluma zevkini yaşayan herkes, anında yatıştırıcı etkisini bilir. Uçucu yağ olarak damıtılmasının nedeni, güzellik ürünlerine çevrilmesinin ve hatta çay gibi mutfak ürünlerine dönüşmesinin nedeni budur. Lavanta çayı bereketli bir şeydir. Sadece lezzetli bir şekilde kafeinsiz ve muhteşem aromatik olmakla kalmaz, aynı zamanda birçok sağlık sorunlarına da iyi gelmektedir. Gelin lavanta çayının tüm faydalarına bir göz atalım ve size bir fincan lavanta çayı hazırlayalım.

lavanta çayı

Lavanta Çayı Nedir?

Lavanta çayı, lavanta çiçeğinin sıcak suda demlenen tomurcuklarından yapılır. . Lavanta bitkisinin Lavandula Angustifolia türüne ait olan tomurcuklarından yapılmalıdır. İntermedia türüne ait olan tomurcuklardan çay yapılmaz.

Mor ve menekşe görüntüye sahip eşsiz kokusuyla lavanta, dünyanın en sevilen bitkilerinden biridir. Yüzyıllardır lavanta, sakinleştirici etkisi ve kaygıyı giderme ve ağrıyı dindirme özelliği sayesinde aromaterapi ve şifada kullanılmıştır.

Lavanta, tatlı aromayı, bir parça biberiyeyi ve hatta nane veya elma notalarını veya rüzgarla taşınan diğer hazineleri getirdiği için çaya lezzetli bir katkı sağlar. Lavanta genellikle diğer çay karışımlarına karıştırılmış bir bileşen olarak bulunur . Özellikle insanların dinlenmesine ve rahatlamasına yardımcı olmayı hedefleyen çaylar içinde en etkili olan lavanta çayıdır. Lavanta çayına ilave aromalar olmadan da içebilir ve saf leylak rengi çiçeğin tadını tamamen kendi başına alabilirsiniz.

Fransa, lavanta ile en çok anılan yer olsa da, bu sağlam ve tatlı bitki, tüm Avrupa’da ve ötesinde dünyada yetişmektedir. Aslında dünyaya dağılmış yaklaşık 39 farklı lavanta türü vardır, ancak bunların hepsi yenilebilir ve tüketilir değildir. Fransa’nın Provence bölgesinden gelen lavanta, güneydeki hava bu aromatik bitkinin gelişmesi için mükemmel yetiştirme koşulları sağladığı için dünyanın en iyisi olarak kabul edilir.

lavanta çayı nasıl içilir

Neden Lavanta Çayı İçmelisiniz?


Tabiat Ana, içi iyi şeylerle dolu sihirli bir ecza dolabı gibidir ve lavanta çayı da kesinlikle bu karışımın bir parçasıdır. Bu kokulu çiçeksi bakım sadece derinden sakinleştirici bir etki sağlamakla ve uykusuz geceleri geride bırakmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizin iyileşmesine, iltihabı ve ağrıyı azaltmasına ve hatta bağışıklık sisteminizi kontrol altında tutmasına yardımcı olabilir. Lezzetli, rüya gibi ve bol miktarda sağlık faydası sunan lavanta çayının sizin için tam olarak neler yapabileceğine daha yakından bakalım…

Lavanta Çayının Sağlığa En İyi 10 Faydası

Tatlı ve rahat uyumanıza yardımcı olur, cildinizi temiz ve parlak tutar ve lavanta çayı içmenin bir çok faydası vardır. Lavantanın çay olarak tüketilmesi daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, aromatik bir şifacı olarak lavantanın iyileştirici faydaları hakkında çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu nedenle bir fincana sıcak su dökmek ve buharın yükselmesine izin vermek bile sağlık yolculuğunuz için harikalar yaratacaktır.

1. Daha iyi uyku için lavanta çayı

Yatmadan önce bir fincan sakinleştirici lavanta çayı içip stresinizi atın ve rahat bir uyku uyuyun. Aromatik bitki sinir sisteminizde bir tepkiyi tetikleyerek beyin fonksiyonlarını sakinleştirmeye yardımcı olduğundan, bir fincan lavanta uzun zamandır uyku bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.  Yapılan bir çalışmada  , doğum sonrası yeni annelerin 8 hafta boyunca haftada 4 gün lavanta kokusunu soluduklarında daha iyi uyku kalitesine sahip olduklarını gösterdi. Dışarıda birçok  kaygı giderici stres giderici çay  olsa da, lavantanın en iyilerinden biri olduğuna inanılıyor.

dinlenmek için lavanta çayı

2. Adet ağrısı için lavanta çayı

 Her ay kendilerini kıvrılmış bulan ve kramplar ve regl rahatsızlıklarıyla mücadele eden herkes için, lavanta bir çözümdür. Bu yatıştırıcı tatlı bitki iltihabı azaltır, vücudu sakinleştirir ve kas spazmlarını en aza indirir – tüm bunlar acı çeken biri için harika çözümdür. Çalışmalar  , döngülerinin ilk 3 günü boyunca günde 30 dakika lavanta kokusunu soluyan genç kadınların kontrol grubuna göre daha az ağrı yaşadıklarını göstermiştir. Bir dahaki sefere döngünüzün zamanı geldiğinde, lavanta çayı içmenizi öneririz.

3. Cildi Mantar Enfeksiyonundan Koruyun

Lavanta yağının cilt bakım ürünlerinde bu kadar yaygın olarak kullanılmasının bir nedeni vardır, çünkü bu bitkinin iyileştirici gücü cildinize bol miktarda katkı sağlar. Lavantanın , cilt iyileşmesini teşvik etmede ve  anti-inflamatuar ve anti-fungal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir . Bu nedenle, akne, sedef hastalığı ve nazik bir iyileştirici ele ihtiyaç duyan diğer hassas cilt rahatsızlıklarını hedefleyen ürünler için aktif maddeler listesinde her zaman lavanta görürsünüz.

4. Bağışıklık sistemini dengelemek için lavanta çayı

Bağışıklık ve enerji artırıcı çay olarak kabul edilen birçok harika çay var  ve lavanta bunlardan biri. Antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerin tümü, lavantanın bağışıklık sisteminiz için son derece faydalı olmasına yol açar. Bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmak ve elinden gelenin en iyisini yapmak, hastalıklara yakalanma risklerinizi azaltmanın ve sağlık oyununuzun zirvesinde olmanın kesin yoludur. Lavanta çayının C vitamini, magnezyum, kalsiyum ve vücudun her türlü enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan bir dizi besin içerdiği bilinmektedir.

5. Sindirim Sistemini Destekler

Bir fincan lavanta çayı yudumladığınızda sindirim sisteminiz şekillenmeye başlar. İster şişkinlik, mide bulantısı, mide rahatsızlığı, hazımsızlık veya kramplarla mücadele ediyor olun, lavanta çayı vücudu rahatlatır, kas spazmlarını  azaltabilir ve rahatsız edici gazı azaltma ve sisteminizi düzene sokmak için aynı antispazmodik sihri kullanabilir . Lavanta kokusunun, yiyecekleri parçalamaya yardımcı olabilecek safra üretiminizi tetiklediği söylenirken, sakinleştirici koku vücudun daha az gergin olmasına yardımcı olabilir. Aynı sakinleştirici etki, beyinde kimyasal bir reaksiyona yol açtığı için mide bulantısını bastırmaya da yardımcı olabilir. Gününüzü bölen herhangi bir sindirim sorunu için lavanta bitki çayı sizi tekrar iyi hale getirecektir.
 

lavanta çayı için

6. Solunum sağlığını iyileştirmek için lavanta çayı 

Lavanta çayınızı içmeden önce derin bir nefes alın. Aromanın tüm solunum yollarınızı açmasına izin verin  Solunum sorunları ile mücadele edenler için lavanta, hayatı daha rahat hale getirmek için biraz yardımcı olacaktır. Antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleri sayesinde, göğüs ve boğazınızdaki kaslar üzerinde etki yaparak nefes almayı kolaylaştırır ve göğüs nezlesine, öksürüğe ve tıkanıklığa neden olabilecek bakterilerle etkili bir şekilde mücadele eder.

7. Kaygı giderici olarak lavanta çayı

Dünyadaki tüm kokular arasında hiçbirisi, sizi lavanta gibi muhteşem duyguya geri götüremez ve duyuları sakinleştiremez. 2020’de yapılan rastgele bir  klinik araştırma çalışmasında  , yaşlı bir yetişkin olarak lavanta çayı içmenin stres ve kaygı semptomlarını ve duygularını hafifletmeye yardımcı olabileceği saptandı. Lavanta, sakin bir tavır ve olumlu bir ruh hali ileten beyin hücreleri arasında mesajlar ve dürtüler göndererek beynin belirli yerlerindeki aktiviteyi uyardığı söylenir.

8. Yaraların iyileşmesi için lavanta çayı

Kesikler, yanıklar ve her türlü cilt lekesi ve yarası, lavantanın iyileştirici özelliklerinden yararlanacaktır. Bu kokulu çiçek, ciltte iyileşmeyi teşvik eden kolajen üretmeye yardımcı olabilir. Bir  klinik çalışmasında   , 14 gün boyunca topikal lavanta yağı uygulamasının yara alanını azaltmada önemli bir etkisi olduğunu gösterdi.

9. Saç büyümesini teşvik eden lavanta çayı

 Bu sonuçları gerçekten elde etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, ön bulgular lavantanın saçınızın uzamasına yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Saç dökülmesinden muzdarip olanlar veya uzun ve tatlı bukleli saç isteyenler  için, lavanta yağının saç büyümesi üzerindeki etkisini göstermektedir.

10. Ağrı ve migreni gidermek için lavanta çayı

 Lavanta vücuttaki ağrıyı azaltmak için çalışmaya başladığından, bu aynı zamanda baş ağrılarını, kas ağrısını, sırt ağrısını ve devam eden diğer sorunları azaltmaya yardımcı olmada önemli bir rol oynayabileceği anlamına gelir. Uçucu yağlar uzun süredir baş ağrılarının doğal olarak tedavi edilmesine yardımcı olmada rol oynamıştır ve  yapılan deneme ve testlerde lavanta ağrıyan bir kafayı yatıştırmada son derece faydalı olmuştur.

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır: Mükemmel Tarif

Lavanta çayı yapımı çok kolay bir çaydır ve kuru çiçek tomurcuklarını veya çiçekli bir bitkiden kopardığınız lavantaları kullanabilirsiniz. Sadece organik olarak yetiştirildiklerinden ve böcek ilacı ve herbisit içermediğinden eminseniz taze çiçeklere yönelmelisiniz.

 •        1 bardak sıcak su
 •        2 yemek kaşığı kuru lavanta veya dalı

1. Harika bir lavanta çayı demlemek için lavanta tomurcuklarınızı bardağa koyun.

2. Ardından suyunuzu kaynatın.

3. Kaynar suyu bardağa dökün ve 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Demlenmesini ne kadar uzun süre bırakırsanız, lavanta tadı o kadar güçlü olur. Tadı ve aromasını kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz..

4. Bir miktar şeker ya da bal ilave edebilirsiniz.

Lavanta Çayı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Lavanta çay için güvenli midir?

Evet, lavanta çay için güvenlidir, ancak tüketilebilecek bir çeşit olduğundan emin olun ve taze çiçekler kullanıyorsanız, pestisit ve diğer kimyasallardan kaçınmak için yalnızca organik olup olmadığını kontrol edin. Kurusunu kullanacaksanız doğru tür olup olmadığından emin olun.

Çaya ne kadar lavanta koyuyorsunuz?

Kurutulmuş lavanta tomurcukları veya çiçekleri kullanıyorsanız,1 bir fincan için 4-5 adet lavanta dalı kullanabilirsiniz.

Ne tür lavanta, çay için iyidir?

Lavanta Angustifolia, çay için kullanılacak en iyi lavanta türüdür.

Lavanta çayı hakkında ne düşünüyorsunuz? Onu seviyor musun yoksa onun yerine başka çay türlerini mi tercih ediyorsun ? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.

Tıbbi Sorumluluk Reddi : Bu çayların sağlık yararları hakkında mevcut araştırmayı incelemiş olsak da, bu yalnızca bilgi amaçlıdır ve tıbbi tavsiye olarak alınmamalıdır. Sağlıkla ilgili soruları olanlar bir tıp uzmanına başvurmalıdır. Bu ifadeler Gıda ve İlaç Dairesi tarafından değerlendirilmemiştir. Bu makale herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için tasarlanmamıştır. 

Küçük Rica: Paylaşır mısınız?
2 thoughts on “Lavanta Çayının Faydaları Neler? Lavanta Çayı Nasıl Yapılır
 1. MUSTAFA ATICI

  Tabiat ana? Yıl 2023!?

  Aralık 9, 2022 Reply
 2. Lavantadan Para Kazanmanın 10 yolu: Deneyin Para Kazanın | Lavanta Türkiye

  […] Lavanta çayı yaparak satabilir kazanç elde edebilirsiniz. Yapımı oldukça basit olan yöntemler ile kurutulmuş lavanta yaprağını paketleyerek internet sitelerinde satabilirsiniz. Siz de bu linkteki gibi lavanta çayınızı satabilirsiniz. […]

  Aralık 26, 2022 Reply
Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.