Lavanta yetiştiriciliği yüksek getiri sağlar. Sertifikalı toptan lavanta fidesi alın.
05326717688
Neden Lavanta Yetiştirmeye Başladım. Lavanta Fidesini Nereden Aldım? Güncel

Neden Lavanta Yetiştirmeye Başladım. Lavanta Fidesini Nereden Aldım? Güncel

Ülkemizde son dönemde alternatif ürünlere doğru ciddi bir yönelim gözlemlenmektedir. Geleneksel tarımın buğday, arpa, yulaf gibi ürün elde etmenin maliyeti her geçen artmaktadır. Bu nedenle üreticide huzursuzluk var. Bunu aşmanın yolu pazarlama kanalları açık, satışı kolay, endüstriyel ürünlere yönelmektir. Bu yazıda, ekimini yaptığımız yatırımcıların neden lavanta yetiştirmeye başladıklarını, lavanta fidesini nereden aldıklarını, ne zaman ekim yaptıklarını, lavanta yetiştirmenin artıları ve eksilerini kendilerinin ağzından size aktaracağız.

Yazıyı okuduktan sonra bizi arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lavanta ekiyoruz

Çorum’dan Aslıhan Hn: Lavanta’nın benim için çıkış olacağını hissettim.

Ben Aslıhan. Çorum Ortaköy’den. Küçük bir ilçede ikamet eden ev hanımıyım. Toprağa karşı küçüklüğümden beri ilgi vardı. Küçük yerde yaşadığımız için büyüklerden ne gördüysek onları yetiştirmekteydik. Ancak bir gün internette lavanta yağının faydalarına denk geldim. Yazıyı okuduktan sonra nerelerde yetiştirildiğine baktım. Kıraç toprağı sevdiğini, su ve gübreleme istemediğini öğrenince bizim buralarda neden olmasın dedim.

Neden Lavanta

Lavanta büyüleyici çiçeklerinin güzelliği yanında ekonomik anlamda gelir getirici bir araç. Organik olarak elde edeceğim için lavantanın yağını satarım diye düşündüm. Hidrosolünden sabun yapar, çevreme ücret karşılığı verebilirdim. Ayrıca, kolonyası, tütsüsüsü, kesesi, yaşı, kurusu hepsi para etmekte.

İyi bir araştırma sürecinden sonra, konuyu eşime açtım. Sağ olsun bana destek oldu. Önce 5 dönüm ile başlayıp ileride daha fazla yer ekebileceğimi söyledi. Lavanta yetiştirmeye karar verdik ama bundan sonra ne yapacak, fideyi nereden temin edecek, ekimi nasıl yapacaktık? Çünkü bunları bilmiyordum.

Lavanta fidesi satan firmaları aradım

Lavanta fidesi satan firmaları aramaya başladım. Fakat, söylemem gerekir ki, kim ile konuşsam kafam biraz daha karışıyordu. Birisinin doğru dediğine diğeri yanlış deyince insan ikileme kaçınılmaz düşüyor. Yılmadım, üzerine gitmeye devam ettim. Son bir yeri daha arayım dedim. Lavantaturkiye.net sitesinden Vahit Gürer ile konuştum. Uzun uzun konuştuk. Lavanta fidesine hakim olması yanında, ekim desteği vermesi, sorularıma içtenlikle yanıt alabilmem beni bu firmaya yönlendirdi.

Vahit Bey’den neler öğrendim: Yağ elde etmek için sevtapolis angustifolia modeli ekilmeli. Ekim zamanı Kasım ile Mart arasında olmalı. Tarlada %7 eğim olmalı. Tarla su tutmamalı. MUTLAKA, çelikten elde edilen fidelerden ekim yapılmalı vs.

Çorum ortaköyde lavanta ekimi

Lavanta ekimi öncesi toprak hazırlığı yaptım

İnternet üzerinden yapılan alışverişler ister istemez insanları tedirgin ediyor. Telefon görüşmeleri ile güven sorununu hallederek ön ödeme yaptım. 5 dönüm tarlaya 10bin fide için anlaştık. Bundan sonra beni tarlanın ekime hazırlanması için yönlendirdiler. Firmanın teknik sorumlusu Mustafa Karabacak beni aradı. Toprağın nasıl işlenmesi gerektiğini uzun uzun izah etti. Toprak buğday ekimine hazırlanır gibi olmalı. Bunu öğrendim. Eşim, önce pulluk ile tarlayı sürdü. Birkaç gün sonra potinger ve aysan ile toprağı incelterek ekime hazırlık yaptık.

Toprak hazır olunca meteorolojiyi baz alarak yağmurdan bir gün öncesine randevulaştık. Bunun nedeni yağmur suyunu can suyu olarak kullanacaktık. Oldukça mantıklı bir karar. Ekstra bir işi bu şekilde aradan çıkarmış olduk. Mustafa Bey ile Vahit Bey belirlenen günde kendi araçları ile sevtapolis angustifolia fidelerini getirdiler. Tarlaya birlikte gittik. Sabah vakti bizim buralarda don olur. Saat 11 e kadar çözülmesini bekledik. Toprak kendini bırakınca ekime geçtik.

Lavanta ekimine geçtik

Ekim öncesinde Mustafa Bey, bir satır ile fidenin köklerinden biraz kesti. Biraz da üstünden kesti. Bunun nedenini sordum. Lavanta fidesini uyandırmak için yaptığını dile getirdi. Ekimin incelikleri. Mustafa Bey lavanta uzmanı. Fideyi bildiği kadar, ekim konusuna da hakim. 1.40 a 25 cm e göre ipleri hazırlamaya başladı. İpleri çektikten sonra, karıkları hazırladı. Bu karıklara göre ekimi sırayla gerçekleştirdik. Ekim için köyden kalabalık bir ekip geldi. Muhabbet, sohbet ederek ekimi tamamladık.

Çorum ortaköy lavanta ekimi hatırası

Temmuzda çiçek açmasını bekliyorum

Lavanta, hayallerimi gerçekleştirmek için bir çıkış yolu olacağına inanıyorum. Önümüzdeki temmuzda çiçek açtığını görmek en büyük hayalim. Dar gelirli olup ekonomik özgürlüğüne kavuşmak isteyen tüm kadın girişimcilere lavanta ekmelerini tavsiye ediyorum. Bu arada firma sahiplerine teşekkür etmek isterim. İş bitince iletişimi kesmediler. Hala görüşüyoruz. Aklıma takılan bir durum olduğunda arıyorum soruyorum. Tatmin edici yanıtlar alıyorum.

Hayallerinizden vazgeçmeyin

Aslıhan M.

Küçük Rica: Paylaşır mısınız?
Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.