Lavanta yetiştiriciliği yüksek getiri sağlar. Sertifikalı toptan lavanta fidesi alın.
05326717688

Lavanta ile ilgili birçok girişimci, yatırımcı ve ekmek isteyen çiftçi soru sormaktadır. 7 yıldan beri lavanta ekimi yapan uzmanımız Mustafa Karabacak, sorulara yanıt vermektedir. Sorularınızı bize iletin, kısa sürede yanıtlayalım.

Lavanta nerelerde yetiştirilir

Kıraç toprak diyebileceğimiz susuz tarımın yapılabileceği her yerde yetişir. Ya da buğdayın yetiştiği yerlerde yetişir. Yazın su istemez, yüksek sıcaklara ve soğuklara dayanıklıdır. Türkiye’de doğu Karadeniz hariç her yerde yetişir.

Hangi tür lavanta ekimi yapmalıyım

39 türü olan lavantayı hangi amaçla ektiğiniz önemlidir. Yağı için ekecekseniz angustifolia, görsellik için ekecekseniz intermedia dikmeniz gerekir. Yanlış seçim yaparsanız gerekli verimi alamazsınız. Lavanta ekimi yapmadan önce bizi arayıp ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

1 dönüme kaç lavanta ekilir?

En fazla sorulan sorulardan biri olduğu için yanıt verelim. 1 dönüm tarlaya 2000 adet fide ekilir. Makine ya da el ile dikim yapılabilir. Makine ile yapıldığında dikim aralıkları bellidir. El ile yapıldığında ip çekilerek hiza alınması ve aralıkların düzgün olması gerekir.

Ekim aralıkları ne kadar olmalıdır

Ekim aralıklarına dikkat etmek gerekir.

Hangi aylarda lavanta ekimi yapılmalıdır

Kasım ile Mart ayları arasında ekim yapılır. Özellikle bu dönemin seçilmesindeki neden fidenin toprak içinde uykuda olmasıdır. Bu aylar lavanta fidesi uyuduğu için yeni yerini yadırgamaz. Daha sonraki aylarda dikim olursa tutmama olasılığı yüksek olur.

1 dönümden ne kadar yağ elde edilir

İlk sene, 2. sene ve 3. sene ve sonrası için farklı yağ elde edilir. İlk sene dönüme 2litre, 2. sene 5 litre ve 3. sene itibari ile dönümüne 10 litre yağ vermektedir. 1 dönüm tarladan kaç kilo lavanta çıkar sorusuna verilecek ortalama yağ değerleri bunlardır. Bir dekardan ne kadar lavanta alınır? bizi arayabilirsiniz.

Dünya’da lavanta üreten ülkeler hangileri

Bulgaristan 1 sırada yer almaktadır. Bu nedenle Bulgaristan’dan gelen lavanta fideleri tercih edilir. 2. sırada Fransa yer almaktadır.

Lavanta tohumu Hangi ayda ekilir
Lavanta Hangi iklimde yetişir
KOSGEB lavanta desteği
Lavanta yılda kaç kez hasat edilir
Tarım Bakanlığı lavanta desteği
Lavanta tohumu nasıl Ekilir
Lavanta Fidesi
Evde lavanta yetiştirme

Lavanta soğuğa dayanıklı mı?

Lavanta bitkisi soğuğa dayanıklıdır. Karasal iklimi seven çalı bitkisi olduğu için soğuğu ve sıcağı seven bir bitkidir. Kışın uyku moduna geçtiği için soğuktan etkilenmez.

Lavanta ne zaman çiçek açar

Kasım ve mart ayları arasında ekimi yapılan lavanta Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

1 litre Lavanta Yağı fiyatı kaç lira

Lavanta yağ fiyatları arz ve talebe göre değişmektedir. 60 euro ile 100 euro arasında değişmektedir.

Lavantadan yağ nasıl çıkarılır

Hasat yapıldıktan sonra distilasyon merkezinde yağ ayrıştırması yapılır. Çiçeklerinizi kısa sürede distilasyon merkezinde yağa dönüştürebilirsiniz.

Lavanta yağı ne işe yarar

Tıbbi aromatik bitkiler familyasından olan lavantanın yağı tıpta ve sağlıkta kullanılmaktadır. Birçok açıdan faydası bulunmaktadır. Sakinleştirici özelliği ile bilinir. Güzellik merkezlerinde tercih edilir. Lavanta yağının faydaları nelerdir yazısını okuyabilirsiniz.

Boş tarlama lavanta eksek para kazanabilir miyim

Evet kazanırsınız. Tarlanız boş duracağına, yatırıma çevirebilirsiniz. Tarlanıza lavanta dikim yapmak için bizi arayabilirsiniz.

Tarlanızı lavanta ekerek satarsanız 3 kat para kazanabilirsiniz

Çanakkale bölgesinden örnek verelim. 10 dönüm tarlanızı 100bin liraya satmak yerine, 50bin TL masraf ederek 300bin liraya satabilirsiniz. Bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Emlakçıyım, lavantadan nasıl gelir elde edebilirim

Portföyünüzde bulunan yatırımcılar tarlaları satmadan önce lavanta ekerek satış yaptırın. İlk yıl çiçek açtığında 3 kat gelir elde edebilirsiniz.

Girişimciyim, lavanta işinden para kazanabilir miyim

Revaçta olduğu için lavanta ekiminden gelir elde edebilirsiniz. Ücretsiz danışmanlık veriyoruz. Bizi arayabilirsiniz.

Lavanta ekimi yapsak alım garantisi veriyor musunuz?

Danışmanlık kapsamında bizden destek alan üreticilere alım garantisi vermekteyiz.

Danışmanlık veriyor musunuz

Evet lavanta yatırımı yapmak isteyenlere ücretsiz lavanta danışmanlığı veriyoruz. Hangi alanlarda danışmanlık alabilirsiniz. Bu yazıyı okuyabilirsiniz. Ücretsiz lavanta danışmanlığı

Küçük Rica: Paylaşır mısınız?