Lavanta fidesi satılır, lavanta fidesi nereden alınır, lavanta fidesi fiyatları! Hepsi burada
05323816959
Lavanta Türkiye’de Nerede Yetişir?

Lavanta Türkiye’de Nerede Yetişir?

Bize en çok sorulan sorulardan biri de lavanta Türkiye’de nerede yetişirdir. Bu yazıda kısa da olsa bu soruya yanıt vereceğiz.

Lavanta iklim olarak karasal iklime yatkındır. Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlı geçen her yerde yetişebilir. Bir diğer deyişle buğdayın yetiştiği her yerde lavantayı yetiştirmek mümkündür. Lavanta ekim sonrasında 1 kere can suyu ister. 1 bardak su verilmesi yeterli olacaktır. Ekim yapıldıktan 2-3 gün sonra yağış yağarsa can suyu vermenize gerek kalmaz.

Lavanta ülkemizde nerelerde yetişir

Türkiye’de lavanta Karadeniz bölgesi hariç her yerde yetişir. Karadeniz’de yetişmeme nedeni yazları çok fazla yağış alması ve güneşlenmenin az olmasıdır. Bu nedenle Karadeniz’de lavantayı tavsiye etmiyoruz. Bunun dışındaki tüm illerde lavanta yetişir. Karasal iklimin hüküm sürdüğü Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri lavanta yetiştirmeye uygundur.

Marmara Bölgesinin tamamında lavanta yetişir. Özellikle Çanakkale yöresi lavanta yağ değerlerinin en yüksek olduğu ildir. Bu nedenle birçok yatırımcı lavanta ekmeye başlamıştır. Son yıllarda doların yükselmesi nedeni ile gübre fiyatlarındaki artış çiftçileri farklı tarım ürünlerine sevk etmiştir. Bu alternatifler içinde en uygunu lavantadır.

Lavanta Türkiye’de nerede yetişir sorusuna umarım yanıt verebilmişimdir. Firmamız lavanta ekmek isteyenlere ücretsiz lavanta danışmanlığı vermektedir. Bu nedenle bizi arayıp destek alabilirsiniz.